آیا میدانیدها

                                 

This is a simple headline

This is a sub title

چه تاریخی برای برگزاری مراسم عروسی مناسب است؟

 

اعیاد مذهبی؟

تصورکنید مراسمتان را دریک روز عید مذهبی مانند روزمبعث یاعید غدیر انتخاب کنید؛ ولی درنظرداشته باشید؛ ممکن است درسالهای بعد تاریخ همین روزدرماههای حرام یا ایام فاطمیه قراربگیرد و نتوانید به صورت شایسته ای جشن سالگرد برپا کنید. 

وقتی همه عروسی می گیرند؟

زمانهائی که بیشتر زوجها به دلایل مختلف تاریخ ازدواجشان را تنظیم می کنند؛ ملزومات عروسی شلوغ هستند. مانند آرایشگاه عروس آتلیه عکاسی؛ تشریفات مجالس و غیره.؛

دراین زمان که بازار عروسیها داغ هستند. کسانی که در این باره کسب درآمد می کنند.بیشترین هزینه را برای خدمات خود در نظر می گیرند. ضمناً از ترافیک شهر دراین روز غافل نباشید.

مهمانهائی از شهرهای دیگر دارید؟

اگربیشتر مهمانهای شما در شهرهای دیگرزندگی می کنند؛ باید زمانی را درنظربگیرید که رفت وآمد برای آنها راحت تر باشد؛ مثلاً در خردادماه که زمان امتحان مدارس و دانشگاهها است؛ برای این مهمانها به هیچ عنوان مناسب نیست.

چه فصلی مناسب است؟

هرفصلی محدودیت خاص خود را دارد؛  بطورمثال درروزهای اول سال که حس تازگی به همراه دارد؛ ولی تنوع میوه وگل بسیارکم است

درفصل پائیزوزمستان نیزازداشتن باغهای زیبا وسرسبز محروم می شوید. پس انتخاب فصل منوط به سلیقه و رؤیاهایتان نسبت به برگزاری مراسمتان می باشد.

 

چه نکاتی را برای انتخاب محل برگزاری مراسم باید در نظر بگیرید؟

1مسیرهای حرکت مهمانان در روز عروسی به سمت محل برگزاری مراسم.

2. فاصله و مسیرهای حرکت از آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی تا محل برگزاری مراسم.

3. توجه به دسترسی های مهم به محل برگزاری مراسم مانند تاکسی سرویس؛ خریدهای فوری؛ خدمات اورژانس؛ و غیره…

4. ارتباط مستمر با محل برگزاری مراسم و بازدید از اجرای یک مراسم در آنجا؛ و آگاهی از اینکه تا زمان برگزاری مراسم خود؛ در آنجا مشکلی پیش نیاید. و اگر آمد به موقع مطلع شوید و بتوانید محل دیگری را جایگزین کنید.

5. شناخت مالک و یا صاحبان محل برگزاری مراسم.

5 نکته مهم که چندماه قبل از برگزاری مراسم باید در نظر داشته باشید

1. دوست دارید مراسم شما در چه فصلی از سال برگزار شود.

2. برای مراسم خود بودجه بندی کنید؛ و محل تأمین بودجه را مشخص کنید.

3. در مورد نوع مراسم خود فکر کنید؛ اینکه می خواهید مراسم شما کوچک و دوستانه باشد یا رسمی و تشریفاتی.

4. تاریخ برگزاری مراسم خود را دقیقاً مشخص کنید؛ و برای اطمینان بیشتر ابتدا چندین تاریخ را در نظر بگیرید تا در صورت لزوم و ایجاد مشکل در اجرای مراسم مانند نبود تالار مناسب و یا رزرو نشدن آرایشگاه و آتلیه فیلم وعکس مورد نظر در این روز بتوانید تاریخ برگزاری مراسم را تغییر دهید.

5. تاریخ تأیین شده برای برگزاری مراسم خود را با بستگان درجه یک و فامیل و آشنایانی که خارج از کشور زندگی می کنند در میان بگذارید؛ تا از امکان حضور آنها در تاریخ مورد نظر در مراسم خود مطمئن شوید.

چگونه هزینه های برگزاری مراسم را کاهش دهید؟

 

1. انتخاب روزهای وسط هفته و غیر تعطیل برای برگزاری مراسم.

بسیاری از خدمات مرتبط با برگزاری مراسم عروسی، در روزهای وسط هفته و فصل های پاییز و زمستان، ارزانتر هستند 

شما می توانید با انتخاب یک روز در روزهای وسط هفته تخفیف های قابل توجهی در این خدمات کسب کنید. بعنوان مثال، تالارها و باغ های محل برگزاری مراسم، گل فروشی ها، موسسه های عکاسی و فیلم برداری، آرایشگاه های عروس و … همگی در روزهای میانی هفته، تخفیف های قابل توجهی به مشتریان خود می دهند. علاوه بر این در فصل های سرد سال مثل پاییز و خصوصا زمستان، که بازار مراسم عروسی کم رونق تر است، می توانید این خدمات را با قیمت های پایین تری نسبت به بهار و تابستان، دریافت کنید

2. برگزاری مراسم در ایام جشن های مذهبی قرار نگیرد.

3. ایامی که ملزومات برگزاری عروسی شلوغ هستند.

مانند: تشریفات مجالس؛ آرایشگاه عروس؛ آتلیه عکاسی؛ قنادی ها؛ تالارهای پذیرایی؛ باغ و سالن عروسی؛ ودیگر خدمات مربوط به برگزاری مراسم عروسی و…} را انتخاب نکنید.

4. رزروهای خارج از فصل مراسمهای عروسی را داشته باشید.

باعث می شود تخفیفهای خوبی دریافت کنید.

5-.خریدهای غیر ضروری و گاهاً تجملاتی و تشریفاتی را از لیست هزینه ها خارج کنید.

6. در انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی دقت کنید

آمار نشان می دهد بخش عمده ای از هزینه های عروسی (حدود 30%) مربوط به هزینه محل برگزاری مراسم و پذیرایی است. بنابراین در انتخاب باغ یا تالار محل برگزاریتان بیشتر دقت کنید. بعنوان مثال اگر تعداد مهمانان شما کم است، چه لزومی دارد که یک تالار بزرگ را انتخاب کنید؟ چرا سراغ مکان کوچکتری نمی روید؟ با انتخاب جای کوچکتر، مهمانان شما هم بیشتر به هم نزدیک می شوند و اصطلاحا در فضای تالار ” گم نمی شوند “. 

برخی از باغ ها نیز به دلیل اینکه در اطراف شهرها واقع هستند و در ضمن هزینه های کمتری دارند، با قیمت های مناسب تری با شما قرارداد می بندند و در عین حال مهمانان شما از فضای با طراوت آنجا لذت می برند. شاید گزینه مناسبی باشد اگر به تالارها و باغ هایی که به فاصله کمی در اطراف شهر شما هستند فکر کنید. این اماکن به دلیل دورتر بودن از مراکز شهری، قیمت های مناسب تری دارند و در ضمن مهمانان شما دردسر ترافیک سنگین داخل شهر را هم نخواهند داشت

7. گل آرایی ها و تزئینات غیر ضروری را حذف کنید

گل آرایی ماشین عروس، بادکنک آرایی سالن پذیرایی، آتش بازی و … در ظاهر چندان پرهزینه نیستند اما اگر با هم جمع شوند می توانند بسیار گران باشند. اگر اسکناس های خود را دوست دارید سعی کنید احساسی تصمیم نگیرید. برخی از این خدمات مثل تزئین ماشین عروس را می توانید با هزینه های کمتری نیز انجام دهید. مثلا باحذف برخی از گل های گران قیمت و جایگزین کردن آنها با گل های ارزان تر و یا حذف گل هایی که مربوط به آن فصل نیستند و انتخاب گل هایی که در آن فصل فراوان تر هستند، می توانید هزینه های تزئین ماشین عروس را کاهش دهید. 

مواردی مثل بادکنک آرایی و گل آرایی سالن پذیرایی اگر حذف شوند نیز تاثیر چندانی بر گرمی مجلس شما نخواهند گذاشت. مواردی مثل آتش بازی و … نیز توسط نزدیکان شما با هزینه های بسیار کمتر قابل اجرا هستند. پس در هنگام عقد قرارداد با ارایه دهنده این خدمات، دقت بیشتری در موارد انتخابی خود بکنید و فراموش نکنید که : قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود 

8. عکاسی و فیلم برداری عروسی

فیلم برداری مجلس عروسی یکی از قسمت هایی است که اگر کمی دقت کنید، می توانید حسابی در هزینه های آن صرفه جویی کنید. در درجه اول سعی کنید با چندین موسسه مذاکره کنید و از قیمت ها و همچنین کیفیت کار آنها مطلع شوید.

سعی کنید سراغ تولید کننده های اصلی بروید که مجوز تولیدی دارند و تقریبا همه مراحل کار، از فیلم برداری و عکس برداری گرفته تا میکس و مونتاژ و چاپ و… را خودشان انجام می دهند. به این ترتیب، هزینه های واسطه گری و دلالی در این خدمات را حذف می کنید و به راحتی حدود 20% تا 30% صرفه جویی خواهید کرد. از مدیر موسسه بخواهید مکان اجرای کلیه این مراحل را در محل کار خود به شما نشان بدهد تا اطمینان حاصل کنید که خودشان انجام می دهند. سعی کنید در سفارش های خود جانب احتیاط را نگه دارید.

تعداد عکس های چاپی، ابعاد آلبوم دیجیتال، تعداد دوربین ها و سایر تجهیزات و… شاید به تنهایی هزینه زیادی نداشته باشند اما وقتی با هم جمع می شوند، هزینه بالایی خواهند داشت. پس سعی کنید احساساتی نشوید و عاقلانه سفارش بدهید. 

یک نکته مهم : اگر 6 تا 8 ماه زودتر از تاریخ عروسی اقدام به عقد قرارداد کنید، تخفیف های قابل توجهی از آتلیه عکاسی دریافت خواهید کرد 

9. ماه عسل به کجا می روید؟

ماه عسل نیز یکی از پرهزینه ترین قسمت های عروسی است. البته شاید لذت بخش ترین آن نیز باشد. اما با انتخاب صحیح مقصدتان، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. از قبل در باره محل های مورد نظرتان تحقیق کنید تا بتوانید حدود قیمت ها را بدانید و بهتر انتخاب کنید. همچنین از خرج های اضافی و هزینه های بی دلیل مثل سرگرمی های گران قیمت و یا هتل های لوکس و پرهزینه، در ماه عسل خود داری کنید.

گاهی اوقات مسافرت به یک روستای باصفا در دل طبیعت و اقامت در یک خانه محلی با اجاره کم، خاطرات فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهند زد. اگر زمان ماه عسل خود را کمی جابجا کنید و در روزهایی که مسافرت ها رونق کمتری دارند، به ماه عسل بروید، می توانید حسابی در هزینه ها صرفه جویی کنید. در ایران، معمولا در فصل مدارس مسافرت ها از رونق می افتند و اماکن تفریحی خلوت و ارزان هستند

تالار عروسی یا تشریفات مجالس؟ کدامیک را انتخاب کنم؟

 

شاید این سوال در شروع برنامه ریزی عروسی؛ اولین و مهمترین سوال شما باشد. اما رسیدن به این پاسخ کمی ممکن است سخت باشد.

ولی توجه به چند نکته میتواند شما را سریعتر به جواب برساند.

—————————————

1. آیا برای پیدا کردن تالار عروسی یا باغ عروسی فرصت کمی دارید؟

2. آیا برای برنامه ریزی سایر خدمات عروسی فرصت کمی دارید؟

3. آیا تنوع خدمات عروسی برایتان در اولویت اول است؟

4. آیا کیفیت خدمات عروسی برایتان در اولویت اول است؟

5. آیا به روز بودن طراحی و چیدمان محل عروسی برایتان مهم است؟

6. آیا می خواهید سبک ، تم و رنگ جشن عروسی تان را خودتان انتخاب کنید؟

7. آیا می خواهید دستتان در انتخاب ساعات شروع و پایانی جشن بازتر باشد؟

8. آیا برنامه روز عروسی شما فشرده است ؟

 ۹- آیا می خواهید بار مسئولیت و هماهنگی بین تیمهای مختلف خدمات عروسی را به شخص سومی واگذار کنید؟

 ۱۰- آیا کیفیت پذیرایی و استفاده از مهمانداران باتجربه و تحصیلکرده برایتان مهم است؟

11. آیا از نظر دینی و فرهنگی هیچ معذوریتی جهت روابط و اختلاط مهمانها ندارید؟

در شرایط فوق حتما توصیه می کنیم تا از یک موسسه خدمات مجالس عروسی معتبر که سابقه زیادی در اجرای مراسم عروسی دارد استفاده نمائید.

———————————————————————————-

1. آیا فرصت کافی برای پیدا کردن تالار عروسی خود دارید؟

2. آیا فرصت کافی برای انتخاب سایر تیمهای اجرایی خدمات عروسی دارید؟

3. آیا تنوع خدمات عروسی برای شما اهمیت چندانی ندارد؟

4. آیا قیمت خدمات عروسی برای شما در اولویت اول است؟

5. آیا می خواهید بار مسئولیت و هماهنگی بین تیمهای مختلف را بین خود و اطرافیان خود تقسیم کنید؟

6. آیا از نظر دینی و فرهنگی معذوریتهایی جهت روابط و اختلاط مهمانها دارید؟

در شرایط فوق می توانید به سراغ تالارها و باغ های عروسی بروید و از خدمات آنها استفاده نمائید

آداب و رسوم مراسم عروسی در دیگر کشورها

یکی از رویدادهای بسیار مهم در زندگی هر شخص روز ازدواج ومراسم عروسی می باشد. که با حضور بستگان و خویشاوندان لحظات بیادماندنی و خاطره انگیز که دیگر تکرار نمی شود؛ ثبت می گردد. در این بخش ما تلاش کرده ایم شما عزیزان را با آداب و رسوم برگزاری عروسی در کشورهای دیگر که بسیار جالب توجه می باشند آشنا کنیم

——————————-

تشریفات عروسی در چین:

در چین مرسوم است؛ بزرگان فامیل و یا افراد سالخورده عروس و داماد را راهی خانه بخت می کنند؛ و در این هنگام دختران مجرد نباید حضور داشته باشند. زیرا این کار را بسیار بدیمن می دانند. زمانی که عروس خانواده اش را ترک می کند با گریه همراه است. در زمان برگزاری مراسم مرسوم است که عروس و داماد یک دستمال پارچه ای قرمز که روی آن تصویری از اردک دوخته شده به یکدیگر هدیه می دهند.این کار بدان معناست که آنها قصد دارند؛ برای همیشه کنار یکدیگر با خوشبختی زندگی کنند.

تشریفات عروسی در کره:

در کره عروسها با خود عهد می بندند؛ که برای همیشه از دستورات همسرانشان پیروی کرده و در مقابل آنها سکوت اختیار کنند؛ و مرسوم است که بعد از مراسم عروسی در روز اول زندگی مشترکشان عروس سکوت اختیار کند. و به خود اجازه نمی دهد حتی کلمه ای با همسرش صحبت کند.

تشریفات عروسی در آلمان:

در کشور آامان رسم بر این است که؛ مهمانان مراسم عروسی ظروف قدیمی خود را به محل برگزاری مراسم آورده و در یک زمان همه ظرفها را می شکنند. عروس و داماد موظفند تمامی ظروف شکسته شده را جارو کنند. این کار بدان معناست که؛ آنها بتوانند اگر در آینده در رابطه شان دچار مشکلی شدند. به راحتی و با تفاهم به آن مشکل خاتمه دهند. در برخی نقاط این کشور مردم عقیده دارند که؛ در مراسم عروسی یکی از مهمانان عروس را از محل برگزاری مراسم دزدیده و به یکی از کافه های محل می برد؛ و هنگامی که داماد آنها را پیدا می کند؛ باید تمامی صورتحساب آنچه را که میل کردند پرداخت کند.

تشریفات عروسی در عربستان:

در کشور عربستان مرسوم است که؛ عروس و داماد قبل از برگزاری مراسم تمامی لباسهای کهنه و قدیمی خود را دور بریزند. و در عوض لباسهای جدید و شیک خریداری کنند؛ و این کار بدان معناست که آنها باید بعد از مراسم عروسی تمامی خاطره های بد گذشته را فراموش کنند

تشریفات عروسی در سوئد:

در کشور سوئد رسم بر این است که؛ خانواده عروس قبل از برگزاری مجالس عروسی یک عدد سکه طلا در کفش راست عروس و یک عدد سکه نقره در کفش چپ عروس می گذارند. که عروس می بایستی به نشانه احترام به پدر و مادرش تا انتهای مراسم خود سکه ها را از کفش خود خارج نکند.

تشریفات عروسی در ترکیه:

در بعضی از شهرهای ترکیه مرسوم است؛ قبل از برگزاری مراسم عروسی نام و اسامی کلیه دوستان و آشنایان عروس را نوشته و روی کفش عروس می نویسند. پس از پایان عروسی نام هر شخص که روی کفش حک شده بود؛ پاک شده باشد. عقیده دارند او عروس بعدی می باشد.